Vyberte si naší nabídky...

Expanzní nádoby

 

Co to jsou expanzní nádoby?

Lakové expanzní nádoby slouží pro vyrovnávání změn objemu kapaliny způsobených změnami její teploty a udržení přetlaku v soustavě v předepsaném rozmezí. Používají se v topných systémech, solárních systémech a v okruzích pitné vody při použití zásobníkových ohřívačů.

Nádoby jsou vyrobeny z kvalitního hlubokotažného svařovaného ocelového plechu a jsou opatřeny antikorozní povrchovou úpravou v barevném provedení dle jejich typu. V ocelové nádobě je membrána. Z jedné strany membrány je vyrovnávací plyn a z druhé strany kapalina.

Ve studeném stavu je skoro celý objem expanzní nádoby vyplněn plynem. Při růstu teploty v soustavě se zvětšuje objem a tlak kapaliny, ta vstupuje do expanzní nádoby a stlačuje plyn na její druhé straně. Při poklesu teploty je kapalina vytlačována plynem z expanzní nádoby zpět.

Pasporty tlakových nádobZáložka

 

Od 1.1.2000 se pasporty k expanzním nádobám dle platných předpisů nepřikládají.

1.1.2000 vešlo v účinnost nařízení vlády č.182/1999 Sb., které bylo dne 1.5.2004 nahrazeno nařízením vlády č. 26/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na tlaková zařízení, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého se k expanzním nádobám pasporty nepřikládají, a to proto, že tlakové nádoby jsou stanoveným výrobkem určeným k posuzování shody dle výše uvedených právních předpisů, do kterých byla implementována Směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/23/ES, o sbližování právních předpisů členských států týkajících se tlakových zařízení.

Tato skutečnost je zřejmá z vyhlášky č. 18/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti, ve znění pozdějších předpisů, kde se v ust. § 1 odst. 2 jednoznačně uvádí, že „Vyhláška se nevztahuje na výrobky stanovené k posuzování shody podle zvláštního zákona2a (zákon č. 22/1997 Sb.) a nařízení vlády2b (nařízení vlády č. 182/1999 Sb.) před jejich uvedením na trh a na technická zařízení, podléhající dozoru orgánů uvedených v § 3 odst. 2 písm. b) zákona.“  viz. příloha ke stažení.

V příloze ke stažení je též stanovisko Technické inspekce České republiky ze dne 09.05.2012, které potvrzuje naše stanovisko.Co to jsou expanzní nádoby
Tlakové expanzní nádoby slouží pro vyrovnávání změn objemu kapaliny způsobených změnami její teploty a udržení přetlaku v soustavě v předepsaném rozmezí. Používají se v topných systémech, solárních systémech a v okruzích pitné vody při použití zásobníkových ohřívačů.

Nádoby jsou vyrobeny z kvalitního hlubokotažného svařovaného ocelového plechu a jsou opatřeny antikorozní povrchovou úpravou v barevném provedení dle jejich typu. V ocelové nádobě je membrána. Z jedné strany membrány je vyrovnávací plyn a z druhé strany kapalina.

Ve studeném stavu je skoro celý objem expanzní nádoby vyplněn plynem. Při růstu teploty v soustavě se zvětšuje objem a tlak kapaliny, ta vstupuje do expanzní nádoby a stlačuje plyn na její druhé straně. Při poklesu teploty je kapalina vytlačována plynem z expanzní nádoby zpět.

Pasporty tlakových nádob

Od 1.1.2000 se pasporty k expanzním nádobám dle platných předpisů nepřikládají.

1.1.2000 vešlo v účinnost nařízení vlády č.182/1999 Sb., které bylo dne 1.5.2004 nahrazeno nařízením vlády č. 26/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na tlaková zařízení, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého se k expanzním nádobám pasporty nepřikládají, a to proto, že tlakové nádoby jsou stanoveným výrobkem určeným k posuzování shody dle výše uvedených právních předpisů, do kterých byla implementována Směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/23/ES, o sbližování právních předpisů členských států týkajících se tlakových zařízení.

Tato skutečnost je zřejmá z vyhlášky č. 18/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti, ve znění pozdějších předpisů, kde se v ust. § 1 odst. 2 jednoznačně uvádí, že „Vyhláška se nevztahuje na výrobky stanovené k posuzování shody podle zvláštního zákona2a (zákon č. 22/1997 Sb.) a nařízení vlády2b (nařízení vlády č. 182/1999 Sb.) před jejich uvedením na trh a na technická zařízení, podléhající dozoru orgánů uvedených v § 3 odst. 2 písm. b) zákona.“ viz. příloha ke stažení.

V příloze ke stažení je též stanovisko Technické inspekce České republiky ze dne 09.05.2012, které potvrzuje naše stanovisko.